PS DUO – saksofon z fortepianem

Duet współtworzą szczecińskie kameralistki Julita Przybyslka – saksofon i Urszula Szyryńska – fortepian.

 

Zespół powstał w 2014 roku. Repertuar duetu to kanon klasycznej muzyki saksofonowej, utwory współczesne, kompozycje dedykowane i transkrypcje.

 

Julita Przybylska – ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuki w Szczecinie w klasie dra hab. Dariusza Samóla w 2013 roku. W 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jest stypendystką Prezydenta Miasta Szczecina oraz laureatką konkursu „Najlepsze Dyplomy Artystyczne Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Współpracuje z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Operą na Zamku w Szczecinie, Teatrem Polskim w Szczecinie, Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku. Wystąpiła jako solistka z Orkiestrą Smyczkową Akademii Sztuki w Szczecinie oraz z Orkiestrą Smyczkową Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łożmy.

 

Urszula Szyryńska, koncertująca pianistka, kameralistka, pedagog. Urodzona na suwalszczyźnie, której piękno natury, głęboko wycisnęło piętno na jej artystycznej duszy. Po ukończeniu szkoły muzycznej I st. w Augustowie naukę kontynuowała w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku. Studia ukończyła w Akademii Muzycznej w Poznaniu filia w Szczecinie, w klasie fortepianu prof. Bogusława Rottermunda oraz studia podyplomowe w zakresie kameralistyki fortepianowej w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w klasie fortepianu prof. Barbary Halskiej.

 

W marcu 2015 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. W swoim dorobku artystycznym ma wiele prawykonań utworów muzyki kameralnej. Dokonała archiwalnych nagrań radiowych i telewizyjnych dla rozgłośni ogólnopolskich i regionalnych. Brała udział w wielu festiwalach muzycznych m. in.: II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej im. K. Pendereckiego w Krakowie, Festiwalu Muzyki Kameralnej w Caltanisetta na Sycylii, Word Saxophone Congress XIII – Minneapolis University of Minneapolis – USA. Jest laureatką cyklu muzyki austriackiej im. Bronisława Hubermana w Warszawie. Obok działalności koncertowej prowadzi również bardzo owocna działalność pedagogiczną w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Repertuar:

 

Repertuar koncertowy obejmuje m.in. kompozycje Wolfgang A. Mozarta, Claude Debussy, André Waignein, Wijnand van Klaveren, Karel Husa