Muzyka podczas Ceremonii Cywilnej

Muzyka podczas Ceremonii Cywilnej

Często pytacie nas o tzw ofertę muzyczną na ceremonię cywilną. Oto ona 🙂

 

Podczas Ceremonii Cywilnej muzyka grana jest:

  1. podczas zbierania się gości – około 10 minut przed (3 utwory)
  2. podczas samej ceremonii: 1 utwór na Wejście Pary Młodej (lub dwa – jeśli osobno idzie Pan Młody a po nim jest wprowadzana Panna Młoda np.: przez tatę), 1 krótki utwór podczas nakładania obrączek, 1 utwór podczas składania podpisów przez Młodych, Świadków i Urzędnika oraz 1 utwór na Wyjście Młodych. Razem to 4 utwory a czas trwania takiej ceremonii to około 15 minut
  3. podczas składania życzeń przez gości – około 20-30 minut (zależy od ilości gości, zwykle szacujemy 1 utwór na 12/15 gości, najczęściej Pary wybierają 5-10 utworów, lub sugerują jedynie stylistykę muzyki na życzenia

O czym powinno się pamiętać, zamawiając oprawę muzyczną ślubu cywilnego:

 

  • wybierając skład, powinniśmy pamiętać, że mamy instrumenty melodyczne i harmoniczne (które są najczęściej akompaniującymi).

Aby dobrze zabrzmiała muzyka, powinno się łączyć ze sobą instrument melodyczny z harmonicznym czyli melodię z akompaniamentem (np.:głos ludzki i pianino) lub zebrać kilka melodycznych brzmiących z różnych rejestrach (np.:kwartet smyczkowy).

Upraszczając całą sprawę, staramy się NIE łączyć ze sobą dwóch instrumentów melodycznych brzmiących wysoko, np.: flet i skrzypce ani też brzmiących nisko np.: saksofon i wiolonczela, za to MOŻEMY połączyć skrzypce (flet) z altówką lub/i wiolonczelą albo trąbkę z puzonem.

Ładnie brzmi też połączenie instrumentu melodycznego (głos/flet/skrzypce/trąbka…) z instrumentem harmonicznym (pianino/gitara).

Najczęściej Pary Młode wybierają trio smyczkowe lub instrument albo dwa wraz z pianinem. Zwłaszcza w plenerze obowiązuje zasada: czym więcej instrumentów, tym lepsze brzmienie, dlatego nie polecamy stanowczo instrumentu solo, duet to minimum, a najpełniej zabrzmi trio czy kwartet.

  • gdzie planujemy usadzić zespół – to jest BARDZO ważne, gdyż nie ma dla muzyków nic gorszego niż bieganie z krzesłami. Proponujemy jedno miejsce, z którego będzie dobrze widać i słychać zespół podczas ceremonii i po niej.

Dla podkreślenia ważkości tematu przytoczę sytuację, która zdarza nam się do dziś, kiedy Młodzi nie ustalą gdzie ma siedzieć zespół. Przykładowo trio smyczkowe siada w pobliżu stołu urzędnika i gra przed i podczas ceremonii. Po wyjściu Młodzi idą 150m dalej, a za nimi goście, więc muzycy stwierdzają, że nie będzie ich słychać i biegną zająć odpowiednie, nowe miejsce koło Młodych. Ostatecznie okazuje się, że to tylko na chwilę, bo fotograf robi grupowe zdjęcie, więc 5 minut później, Młodzi przeniosą się w jeszcze inne miejsce, kolejne 100m dalej i tam rozpoczną się życzenia. Dodam, że każdy muzyk musi zabrać ze sobą instrument, nuty, pulpit i krzesło.

Miejsce usadzenia muzyków powinno być, w miarę możliwości, osłonięte przed słońcem, deszczem czy wiatrem.

Warto, żeby w ustalonym miejscu znalazły się przystrojone krzesła dla muzyków.

 

  • o wszelkich zmianach, zwłaszcza zmianie godziny ceremonii, zmianie miejsca (np.: z powodu deszczu), niestandardowych elementach ceremonii (dodatkowe przemowy) chcielibyśmy wiedzieć wcześniej.

 

  • Repertuar jest podany na każdej podstronie wybranego muzyka. Wybrany przez Parę repertuar przesyłamy mailowo tydzień przed ceremonią. Wybór repertuaru można również pozostawić muzykom, sugerując jedynie charakter i styl albo ulubionego wykonawce/gatunek muzyczny.

Dla każdej Pary możemy zaaranżować wybraną przez nich ulubioną piosenkę.

Aby zrobić to dobrze potrzebujemy minimum dwa tygodnie przez ceremonią znać jej tytuł i wykonawcę oraz dostać link do nagrania na YouTube.